Polscy mężczyźni nadal nie badają się regularnie w ramach profilaktyki raka prostaty
- Jak co roku, w listopadzie odbywa się wiele akcji mających przypomnieć mężczyznom o regularnych badaniach w ramach profilaktyki nowotworów prostaty i jąder.
- Rak prostaty jest na trzecim miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonu z tytułu nowotworu wśród mężczyzn.
- Testy na raka prostaty są dopiero na 14 miejscu wśród badań, które panowie najczęściej wykonują.
Już od wielu lat, także w Polsce, w listopadzie odbywa się wiele akcji informacyjnych na temat konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych w kierunku „męskich” nowotworów. Najbardziej rozpoznawalną jest akcja Movember, której symbolem jest zapuszczanie wąsów w tym miesiącu. Celem organizatorów jest zachęcanie do systematycznego wykonywania testów. W wielu miastach organizowane są też bezpłatne konsultacje i badania. Chociaż co roku akcja zatacza coraz szersze kręgi i dociera do dużej liczby osób, to mężczyźni nadal są niechętni profilaktyce, w każdej postaci. To błąd, zwłaszcza w kwestii nowotworów. Rak prostaty jest na trzecim miejscu najczęstszych przyczyn śmierci mężczyzn z tytułu raka w UE. Co więcej, jest na drugim miejscu wśród najczęściej diagnozowanych w ogóle[1]. Należy pamiętać, że w przypadku raka prostaty czy jąder, podobnie jak przy innych schorzeniach, podstawą skutecznego leczenia jest szybkie wykrycie problemu, do czego przyczynia się regularne sprawdzanie stanu zdrowia. SALTUS Ubezpieczenia sprawdził, jak badają się mężczyźni.
– Profilaktyka „męskich” nowotworów nie jest skomplikowana. Analiza poziomu PSA, czyli podstawowe badanie wykrywające raka prostaty, polega wyłącznie na pobraniu krwi o dowolnej porze dnia. Jest to bardzo proste badanie i nie wymaga wiele czasu i przygotowań. Mimo że znajduje się dopiero na 14. miejscu wśród badań wykonywanych przez mężczyzn, to i tak zauważamy, że sytuacja z roku na rok się poprawia. Rok temu testy te były na 20. miejscu. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka nowotworowego ze względu na obciążenia genetyczne, wiek czy inne czynniki sprzyjające rozwojowi choroby powinny systematycznie wykonywać ten test. Z kolei w przypadku raka jąder pierwszym działaniem, jest samodzielne sprawdzanie, czy nie pojawiają się na nich guzki – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.
Analiza PSA znajduje się w grupie tzw. markerów nowotworowych, czyli najprostszych do wykonania testów z krwi. Za ich pomocą można wykryć różne nowotwory. Przykładowo, marker CEA pozwala wykryć raka jelit i odbytu, antygen CA 19-9 stosuje się w przypadku diagnostyki trzustki, a podwyższony poziom CA 15-3 może sygnalizować nowotwór piersi.
Z jakich świadczeń medycznych korzystają mężczyźni?
Większość mężczyzn nie dba prawidłowo o zdrowie ani nie bada się regularnie. Bagatelizują też dolegliwości. W związku z tym, jeżeli już udają się do lekarza, to z poważnym problemem, często w zaawansowanej fazie rozwoju. Potwierdzają to statystyki SALTUS Ubezpieczenia. Wynika z nich, że panowie 2 razy rzadziej korzystają ze świadczeń medycznych w porównaniu z kobietami. Jeżeli zdecydują się już wybrać do lekarza, to kierują się zazwyczaj do internisty, ortopedy/traumatologa lub dermatologa/wenerologa. Z kolei do najczęściej wykonywanych badań należą morfologia krwi z rozmazem, sprawdzenie poziomu glukozy, ogólne badanie moczu, próby wątrobowe oraz analiza TSH.
5 świadczeń medycznych, z których mężczyźni korzystają najczęściej:
- konsultacje internistyczne,
- morfologia krwi z rozmazem,
- konsultacje u ortopedy/traumatologa,
- glukoza na czczo,
- badanie ogólne moczu.
[1] OECD/EU (2018), Health at a Glance: Europe 2018: State of Health in the EU Cycle, OECD Publishing, Paris. https://doi.org/10.1787/health_glance_eur-2018-en
Kontakt dla mediów
Tomasz Luty