EIB Szklana Pulapka - swiateczna impreza firmowa warta 56 mln dolarow

Szklana Pułapka: świąteczna impreza firmowa warta 56 mln dolarów

 

  • Eksperci EIB SA. policzyli, że wartość wszystkich szkód w mieniu, jakie mają miejsce w „Szklanej Pułapce” to ponad 56 mln dolarów.
  • Koszt ubezpieczenia biurowca na wypadek zniszczeń jakich doznała Nakatomi Plaza to ponad 300 000 zł.
  • Skutki ataków terrorystycznych nie są jednak uwzględniane w standardowych warunkach ubezpieczenia.

„Szklana Pułapka” od lat znajduje się w czołówce bożonarodzeniowych filmów wszechczasów razem z takimi hitami jak „Kevin sam w domu” czy „To właśnie miłość”. Wśród tej trójki jest on zdecydowanie najbardziej „wybuchowy”. Jest to też jeden z najlepszych filmów akcji, które kiedykolwiek nakręcono. Dla przypomnienia – główny bohater John McClane samotnie stawia czoła grupie napastników, która zajęła biurowiec Nakatomi Plaza w trakcie imprezy świątecznej, a jej uczestników trzyma jako zakładników. Jak w każdym filmie akcji nie obyło się bez wybuchów i zniszczeń. Eksperci z firmy brokerskiej EIB oszacowali jaka była wartość szkód, które widzimy w filmie.

Ponad 56 mln dolarów strat

Nakatomi Plaza liczy sobie 34 piętra. Pod koniec filmu w gruzach leży cała najwyższa kondygnacja budynku, która zostaje zniszczona wskutek wysadzenia dachu przez napastników. Z kolei główny bohater w trakcie walki z nimi decyduje się na zdetonowanie materiałów wybuchowych na parterze budynku – demolując go całkowicie. Nie lepiej wygląda patio przed budynkiem, którego infrastruktura w niczym nie przypomina już starannie zaaranżowanej przestrzeni biznesowej z elementami zieleni. Do tego dochodzi jeszcze do dewastacji niezliczonej ilości sprzętów biurowych, co najmniej 25 szyb zostaje zbitych przez fruwające w powietrzu kule (kilkadziesiąt kolejnych niszczą wybuchy) oraz zniszczony zostaje firmowy sejf.

Występujący w filmie biurowiec to w rzeczywistości Fox Plaza, którego budowa kosztowała 200 mln dolarów. Na podstawie tej kwoty należy szacować wartość szkody w nieruchomości komercyjnej. Biorąc pod uwagę skalę zniszczeń, wyliczyliśmy, że przywrócenie budynku do poprzedniego stanu kosztowałoby przynajmniej 15 mln dolarów. Są to ostrożne szacunki. Polisa, która uwzględniałaby pokrycie wszelkich szkód w budynku o takiej wartości, kosztowałaby co najmniej 80 000 dolarów rocznie, czyli ok. 305 000 zł. Ubezpieczając mienie firmy, warto też pamiętać o zabezpieczeniu ewentualnych strat finansowych wynikających z przestoju podczas likwidacji zniszczeń. Ubezpieczenie skutków finansowych przerw w działalności, czyli utraconego zysku brutto, to koszt ok. 1 promila od sumy ubezpieczenia – mówi Patryk Wełnicki, Zastępca Dyrektora Biura Ubezpieczeń Klientów Strategicznych EIB SA.  

W trakcie filmu oprócz uszkodzenia Nakatomi Tower jesteśmy też świadkami zniszczenia:

  • 2 helikopterów,
  • radiowozu policyjnego i 2 innych pojazdów,
  • policyjnego pojazdu opancerzonego,
  • reflektorów policyjnych.

Wskutek akcji sił policyjnych i FBI dochodzi też do wyłączenia zasilania miejskiego w 10 okolicznych kwartałach. Łącznie to kolejne 41 mln dolarów strat.

Na jakie wsparcie ubezpieczyciela mogłaby liczyć Nakatomi Coroporation?

Rynek ubezpieczeń oferuje szeroki zakres produktów chroniących działalność firmową. W przypadku Nakatomi Coroporation mogłaby ona liczyć na wsparcie w likwidacji szkód, gdyby posiadała:

  • ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk (tzw. all risk) uzupełnione o ubezpieczenie kosztów przerw w działalności (business interruption),
  • ubezpieczenie ryzyk budowy (CAR – Contractor`s All Risk) – część budynku była w trakcie remontu, a szkód powstałych w trakcie prac budowlanych i remontowych nie pokrywa ubezpieczenie mienia.

Trzeba też zwrócić uwagę, że napastnicy, którzy zajęli biurowiec, początkowo podawali się za terrorystów. Szkody powstałe w wyniku aktów terroru są standardowo wyłączone z warunków ubezpieczenia. Można je uwzględnić w ramach dodatkowej klauzuli, ale ubezpieczyciele zazwyczaj zastrzegają sobie limit odpowiedzialności. W tym przypadku nie przekroczyłby zapewne 10 mln dolarów – dodaje Patryk Wełnicki z EIB SA.

Dopiero później okazało się, że atak był zwykłym napadem rabunkowym, którego łupem miało paść 640 mln dolarów w bonach na okaziciela zdeponowanych w firmowym sejfie. Co by było, gdyby napastnikom się udało? Na szczęście i takie zdarzenie uwzględnia ubezpieczenie mienia od wszystkich ryzyk. Przyjmując, że wartość bonów stanowi górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela składka roczna takiej polisy wyniosłaby do 256 tys. dolarów (0,3 – 0,4 promila sumy ubezpieczenia).

Kontakt dla mediów