SPIE_Biurowce zaczynaja sezon grzewczy.jpg

W biurowcach zaczyna się sezon grzewczy

 

  • Największym wyzwaniem dla biurowców nie jest ani okres chłodzenia, ani ogrzewania. Najtrudniejsze jest przejście z jednego w drugi.
  • Wbrew stereotypom nie ogrzewanie, a chłodzenie bardziej obciąża instalacje i pobiera więcej prądu.
  • Wyzwaniem są ciepłe zimy, które utrudniają możliwość przewidzenia zapotrzebowania na ciepło, dlatego biurowce stosują nowoczesne, zdalnie sterowane systemy grzewcze budynku.

Dostawcy ciepła na sezon grzewczy byli przygotowani już we wrześniu. Październik okazał się ciepły, ale przed nami jeszcze sześć miesięcy ogrzewania. Przygotowanie do nadchodzącej zimy wymaga od zarządców biurowców wiele pracy. Instalacje grzewcze przechodzą specjalistyczny serwis, sprawdzana jest również szczelność okien i drzwi.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w wielkopowierzchniowych obiektach wykorzystywanych np. przez część doby, często nieregularnie, przy jednoczesnym racjonalnym użytkowaniu energii jest dużym wyzwaniem dla zarządców biurowców w tym okresie, podobnie jak przejście z chłodzenia w ogrzewanie.

- W okresie grzewczym zużycie energii elektrycznej jest znacznie mniejsze niż w okresie chłodniczym, ponieważ klimatyzacja po prostu pobiera jej więcej. Z oczywistych względów obecnie wzrasta za to pobór ciepła, które w okresie chłodniczym jest wykorzystywane wyłącznie do ogrzewania wody. Urządzenia chłodnicze ze względu na większą złożoność są bardziej awaryjne niż urządzenia grzewcze, a ich naprawy niosą za sobą większe koszty. Przed zimą muszą być skontrolowane i zabezpieczone – mówi Piotr Szwedzicki, Kierownik Serwisu w SPIE Building Solutions.

Ciepło-zimno

Okres jesienno-zimowy właśnie rozpoczyna się, a zarządcy biurowców powinni odpowiednio wcześniej być przygotowani do sezonu grzewczego w swoim budynku. W tym celu obowiązkowo muszą przeprowadzić każdego roku, przed i po sezonie, specjalistyczny serwis, który odpowiednio sprawdza instalacje cieplne.

- Przed chłodniejszymi dniami zarządca biurowca powinien również sprawdzić szczelność okien i drzwi w celu zminimalizowania strat cieplnych budynku. Duży wpływ na komfort cieplny w pomieszczeniu ma także fakt, czy dana strona budynku jest nasłoneczniona. Należy też pamiętać o tym, że większe pomieszczenia, takie jak open space, generują stosunkowo mniejsze koszty ogrzewania w porównaniu do małych – mówi Piotr Szwedzicki, Kierownik Serwisu w SPIE Building Solutions.

W większości przypadków w biurowcach stosowane jest mechaniczne ogrzewanie powietrzne. Umożliwia ono łatwą regulację temperatury i strumienia powietrza, a samo powietrze dostarczane do pomieszczeń jest wcześniej filtrowane oraz nawilżane lub osuszane.

Ciepłe zimy i ciepłe biura

Optymalizacja zużycia energii zimą może być trudnym zadaniem przy zmieniających się temperaturach i nieregularnym przebywaniu ludzi w biurowcach. W tym celu stosuje się zdalne systemy sterowania zaprogramowane tak, że większość ciepła dostarczana jest w „godzinach szczytu”, gdy pomieszczenia są wykorzystywane przez pracowników. W obiektach stosowana jest także rekuperacja powietrza, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, która w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej nie wychładza pomieszczeń i utrzymuje odpowiednią wilgotność powietrza.

Nieregularne „ciepłe zimy” powodują jednak okresowo mniejsze zapotrzebowanie na ciepło. Wcześniej w latach „chłodniejszych” stosowane były mało skomplikowane systemy grzewcze zaprogramowane na dostarczanie ciepła w godzinach szczytu podczas całego okresu grzewczego. W tej chwili, aby zmniejszyć pobór ciepła i z drugiej strony odpowiednio wcześniej reagować na zmiany temperatury na zewnątrz, wykorzystuje się nowoczesne, zdalnie sterowane systemy grzewcze budynku.

Kontakt dla mediów