Nienieodpowiedzialni2020.jpg

Zazdrość – VIII Konferencja Nienieodpowiedzialni. Odsłona pierwsza i kolejne

  • Zazdrość w biznesie, życiu społecznym i osobistym, ambicje, rywalizacja i współpraca liderów będą tematem VIII Konferencji Nienieodpowiedzialni.
  • Wydarzenie zostanie podzielone na trzy spotkania online - start we wtorek 20 października, o godz. 10:00; kolejne 27 i 29 października.
  • Gośćmi pierwszej odsłony będą prof. Krzysztof Obłój, Przemek Gdański, prof. Dariusz Jemielniak oraz prof. Bartłomiej Dobroczyński.
  • W odsłonie drugiej – debata oksfordzka „Nierówności społeczne napędzają rozwój świata. W trzecim spotkaniu wystąpią m. in. prof. Agata Bielik-Robson i gość specjalny – Tomáš Sedláček.

 

O biznesie i zazdrości

Czy zazdrość jest tylko pojęciem religijnym, które przedostało się krwioobiegiem z sacrum do profanum? A może pomaga psychologom w określaniu tego, co w nas buzuje w nadmiarze, co przeszkadza w dotarciu do siebie, do sedna, do odkrycia innych jako własnych sprzymierzeńców? We wtorek 20 października najczęściej cytowany za granicą polski ekspert z teorii zarządzania prof. Krzysztof Obłój (Akademia L. Koźmińskiego, Uniwersytet Warszawski) rozpocznie tegoroczną Konferencję Nienieodpowiedzialni rozważaniami nad tym, czym jest zazdrość w biznesie. Czy jest dobra, zła, czy brzydka? Nie zabraknie też praktyków biznesu, którzy podniosą pod dyskusję temat „Ambicja, rywalizacja i współpraca liderów”. To wyjątkowa okazja, aby zajrzeć pod kołdrę biznesu, którego ambicje są światowe i właściwie dla codziennego odbiorcy komunikatów medialnych – nieosiągalne. Głos w tej kwestii zabierze Przemek Gdański, prezes BNP Paribas Bank Polska.

 

Dwa kroki do raju

W dalszej części wtorkowego spotkania zaproszeni goście przejdą od praktyki do projekcji przyszłości. Społeczeństwo współpracy jest cyfrową utopią? Czy raczej modelem kapitalizmu, dopuszczającym lokalne adaptacje? A może należy upatrywać w nim szansy i traktować jako zbiór rynkowych rozwiązań, które stanowią przeciwwagę dla platformowego, skoncentrowanego kapitalizmu? Gdzie powstają innowacje społeczeństwa współpracy i z jakich narzędzi obecnie korzysta? Wreszcie, najważniejsza rzecz – czy jest w nim miejsce na zazdrość i rywalizację, skoro od razu można tu odnaleźć sprzeczność. O tym dowiemy się z rozmowy z prof. Dariuszem Jemielniakiem, (Akademia Leona Koźmińskiego, Uniwersytet Harvarda, MIT).

 

Komu zazdrościsz?

Wreszcie w finale otwarcia tegorocznej VIII Konferencji Nienieodpowiedzialni jeden z najwybitniejszych i przekrojowych umysłów wśród polskich akademików, prof. Bartłomiej Dobroczyński, szef Zakładu Psychologii Ogólnej UJ i autor brawurowych książek analizujących polską obyczajowość, z perspektywy psychoanalitycznej opowie o zazdrości w życiu społecznym i osobistym. Profesor zdradził już, że zazdrość może przywrócić człowiekowi właściwie proporcje oceny samych siebie: „Owszem tak, ale gdy tylko zdecydujemy się na pokręcenie odpowiednimi śrubkami w naszych wnętrzach. Jakimi? W którą stronę? – opowiem o tym podczas naszego spotkania”.

 

Więcej szczegółów oraz bezpłatna rejestracja na konferencję na stronie: http://2020.nienieodpowiedzialni.pl.

 

 

W kolejnych odsłonach VIII Konferencji Nienieodpowiedzialni:

Zazdrość. Odsłona druga – wtorek 27.10, godz.9.30-12.00:

  • Debata warszawska w stylu oksfordzkim „Nierówności społeczne napędzają rozwój świata”. Wśród mówców m.in. Karolina Wigura, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, Brunon Bartkiewicz, Przemek Gdański, Maciej Witucki.
  • Badania o zazdrości - prof. Dominika Maison.

Zazdrość. Odsłona trzecia – czwartek 29.10, godz.10.00-12.30:

  • Premiera książki „Rozmowy o odpowiedzialności. Tom 4. Pandemia".
  • Rozmowa o zazdrości z Iwoną Guzowską.
  • Rozmowa z prof. Agatą Bielik-Robson, wybitną polską filozofką.
  • Oraz gość specjalny – Tomáš Sedláček, jeden z najsłynniejszych współczesnych ekonomistów, który w zaskakujący sposób łączy tropy mitologiczne, religijne z analizą

zaawansowanych współczesnych społeczeństw.

Zapisy - http://2020.nienieodpowiedzialni.pl

Pomysłodawcą Konferencji Nienieodpowiedzialni jest ANG Spółdzielnia, głównym organizatorem Fundacja Nienieodpowiedzialni. Współorganizatorem tegorocznej edycji zostało m.st Warszawa, Partnerem Strategicznym BNP Paribas Bank Polska. Pozostali partnerzy: Ikano Bank, ING Bank Śląski, Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego, Santander Bank Polska, Signal Iduna.

Patronat Medialny: ekonomiaspoleczna.pl, KampanieSpołeczne.pl, Liberte, odpowiedzialnybiznes.pl, PRoto.

Inicjatywy i Organizacje Partnerskie: EFPA Polska, Feel the planet, feel the people, Fundacja Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych (FISE), Fundacja im. Lesława Pagi, Igrzyska Wolności, Liderzy Pro Bono, Open Eyes Economy Summit, Sieć Przedsiębiorczych Kobiet, THINKTANK, Związek Przedsiębiorstw Finansowych .

O Nienieodpowiedzialnych

Nienieodpowiedzialni to projekt społeczny o charakterze filozoficzno-biznesowym, którego celem jest uwrażliwianie biznesu i nas, ludzi, obywateli, mieszkańców tego świata na różne wymiary naszej odpowiedzialności. Inicjatywa swoje źródła ma w branży finansowej, ale z biegiem lat rozwinęła się i jest obecna w różnych środowiskach, zarówno biznesowych, jak i pozarządowych i akademickich. Wspólnie szukamy rozwiązań, które mogą czynić biznes i życie bardziej zrównoważonymi i odpowiadającymi potrzebom dzisiejszego świata, a nam samym pomagać budować dobre życie na gruncie zawodowym, obywatelskim i prywatnym - wartościowe zarówno dla nas, jak i dla naszego otoczenia. Zależy nam, aby być platformą do inspirujących dyskusji, łącząc światy na co dzień sobie odległe. Rozmawiamy z filozofami, etykami, socjologami, psychologami, naukowcami, historykami, przedsiębiorcami, liderami biznesu i trzeciego sektora.

Nienieodpowiedzialni istnieją od 2013 r. W ramach projektu organizowane są konferencje, prowadzony jest portal www.nienieodpowiedzialni.pl, wydawana bezpłatna gazeta oraz seria książkowa „Rozmowy o odpowiedzialności”.

 

O ANG Spółdzielni

ANG Spółdzielnia to profesjonalna organizacja pośrednictwa finansowego, która jako jedyna w branży działa w formie prawnej spółdzielni. Z organizacją współpracuje ponad 300 spółdzielców i ponad 900 ekspertów. Partnerami biznesowymi ANG są wszystkie najważniejsze instytucje finansowe w kraju. ANG jest organizacją, która dokłada wszelkich starań, aby być firmą odpowiedzialną społecznie i rozwija się zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

ANG jest aktywnym uczestnikiem inicjatyw krajowych, branżowych i pozarządowych. Współtworzyło „Zasady Dobrych Praktyk Pośrednictwa Finansowego” Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych oraz „Deklarację Pośredników Finansowych KPF”, będącą dobrowolnym manifestem branży, jest sygnatariuszem Karty Różnorodności, Koalicji Rzeczników Etyki, Koalicji Liderzy Pro Bono. Nieprzerwanie od 5 lat utrzymuje tytuł Etycznej Firmy w konkursie organizowanym przez PwC oraz Puls Biznesu, a także jest laureatem konkursu Listki CSR Polityki. Od 5 lat otrzymuje także tytuł Najlepszy Pracodawca Kincentric (dawniej AON Hewitt). Jako jedyna w swojej branży raportuje wyniki i działania w sposób zintegrowany wg standardu GRI. Członkowie społeczności ANG zaangażowani są w wiele projektów związanych z ekonomią społeczną i CSR.

 

Kontakt dla mediów