Co łączy informatyka i kierowcę TIR-a?

Co łączy informatyka i kierowcę TIR-a?

 

 • Branże IT oraz transportu i logistyki to sektory z największą rotacją kadry.
 • Pracowników tych sektorów łączy coś jeszcze – podobne problemy zdrowotne wynikające z warunków pracy.
 • Pracodawcy powinni zadbać o ich zdrowie, zapewniając im sprawny dostęp do opieki ortopedycznej, kardiologicznej oraz rehabilitacji. Zwłaszcza teraz, gdy dodatkowa pomoc medyczna jest w cenie.

W drugim półroczu 2020 r. pracodawcę zmieniło aż 29% pracowników sektora IT i 27% zatrudnionych w sektorze transportowo-logistycznym. Według danych Monitora Rynku Pracy Randstadt to branże o największej obecnie rotacji kadry w Polsce. I choć ich przedstawicieli mnóstwo dzieli – choćby zawodowa konieczność codziennej mobilności versus praca przed ekranem komputera – to jednak można znaleźć też wiele podobieństw. Zarówno zawodowi kierowcy, jak i informatycy, narażeni są na szereg podobnych czynników negatywnie oddziałujących na ich zdrowie i powodujących absencję chorobową.

Wynika to z tego, że mimo diametralnie różnych obowiązków, wykonują je często tak samo – siedząc. Długotrwałe przebywanie w wymuszonej pozycji siedzącej może prowadzić do wielu schorzeń, jak wady postawy, choroby układu krążenia i ruchu. Oznacza to, że obie te grupy pracowników są w większości przypadków narażone na te same choroby zawodowe. A zadaniem pracodawców jest im zapobiegać w ramach medycyny pracy zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

5 wspólnych chorób informatyków i kierowców

Wielogodzinne wpatrywanie się w ekran i na drogę, długie godziny w bezruchu, trzymanie myszki komputerowej lub kierownicy… przykłady podobieństw w modelach pracy kierowcy i informatyka można mnożyć. Do najczęściej spotykanych wśród obu grup dolegliwości należą:

 1. Wady postawy oraz przewlekłe schorzenia układu ruchu (najczęściej kręgosłupa)
 2. Choroby układu krążenia (nadciśnienie)
 3. Urazy i kontuzje
 4. Przewlekłe choroby obwodowego układu nerwowego (m.in. zespół cieśni nadgarstka) i ośrodkowego (np. spowodowane stresem)
 5. Choroby oczu

Do lepszej dbałości o zdrowie w przypadku informatyków nie przyczynia się też praca zdalna. Pracując z domu, jesteśmy mniej aktywni fizycznie (chociażby nie podróżujemy codziennie do biura), miejsce pracy często też nie zapewnia optymalnego komfortu i gorzej dbamy o odpowiednią higienę pracy (przerwy, zmianę pozycji itp.).

Dodatkowa ochrona zmniejszy rotację kadry?

Biorąc pod uwagę fakt dużej rotacji wśród personelu, pracodawcy jeszcze więcej uwagi powinni poświęcić utrzymaniu pracowników w dobrym zdrowiu i kondycji, co może wpłynąć na ich lojalność.   

 – Jednym z rozwiązań jest zapewnienie stałego dostępu do sprawnie realizowanych świadczeń medycznych, np. za pośrednictwem grupowych ubezpieczeń zdrowotnych. Może to zmniejszyć zachorowalność wśród pracowników, ograniczyć liczbę i długość zwolnień lekarskich, stanowiąc jednocześnie wartościowy benefit pracowniczy, który wpływa na decyzję o zmianie pracy. Zwłaszcza obecnie, kiedy wiele osób szuka dodatkowej ochrony zdrowotnej w związku z pandemią, a przede wszystkim możliwości szybkiego otrzymania pomocy, coraz częściej poza NFZ – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia.

Profilaktyka, czyli jak dobrać zestaw świadczeń

Kluczowym czynnikiem w walce o zdrowie zatrudnionych jest odpowiedni dobór świadczeń medycyny pracy przez przedsiębiorców, zwłaszcza profilaktycznych. Wybierając odpowiedni zestaw dostępnych specjalistów i badań, pracodawcy powinni brać pod uwagę nie tylko charakter obowiązków wykonywanych przez pracowników, ale również ich wiek.

W przypadku dolegliwości trapiących pracowników IT oraz transportu warto w szczególności uwzględnić profilaktykę nabytych wad postawy, profilaktykę kardiologiczną oraz świadczenia ułatwiające powrót do zdrowia po doznanym urazie. W skład tak skonstruowanego pakietu pomocy medycznej wchodziłby zatem dostęp do m.in.:

 • konsultacji specjalistycznych (m.in. kardiolog, okulista, chirurg, neurolog, ortopeda),
 • EKG, ECHO serca,
 • badań obrazowych: RTG, rezonans magnetyczny,
 • rehabilitacji narządów ruchu.

Warto pamiętać, że oprócz zapewnienia pracownikom dostępu do badań i konsultacji specjalistycznych, pracodawcy firm powinni również przypominać pracownikom o regularnym sprawdzaniu stanu zdrowia. Szybsze zdiagnozowanie problemu oznacza szybszy powrót do zdrowia.

drukuj

Kontakt dla mediów