IP Polacy coraz lepiej dbają o ochronę życia i zdrowia

Polacy coraz lepiej dbają o ochronę życia i zdrowia

 

  • 1 listopada to czas refleksji, zwłaszcza nad ochroną życia i zdrowia swojego i najbliższych.
  • Polacy z roku na rok coraz bardziej doceniają ubezpieczenia osobowe - w efekcie o 14% wzrosła liczba osób objętych ubezpieczeniami zdrowotnymi, a o 6% liczba umów grupowych na ochronę życia.
  • Z tych uzupełniających się ubezpieczeń korzysta odpowiednio 3,5 mln osób w przypadku polis zdrowotnych, a prawie 12 mln chronią grupówki życiowe.

1 listopada to wyjątkowy dzień. Żadne inne święto nie skłania tak wielu z nas do choć chwili refleksji nad przemijalnością i kruchością życia, zwłaszcza teraz, gdy zmagamy się z pandemią. Coraz więcej osób zaczyna w związku z tym myśleć o dodatkowym ubezpieczeniu. Dane jasno wskazują na to, że Polacy i przedsiębiorcy coraz chętniej korzystają z ochrony, którą oferują ubezpieczenia na życie oraz polisy zdrowotne. Szczególnie w ciężkich czasach pandemii wzrost zainteresowania tymi produktami jest wyraźnie zauważalny. Z ostatnich danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU) wynika, że już ponad 3,5 mln Polaków zdecydowało się na prywatne ubezpieczenie zdrowotne, to 14,8 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. Liczba aktywnych grupowych umów ubezpieczenia na życie wzrosła z kolei o  ponad 6 proc. r/r i aktualnie wynosi ponad 572 tys.– chronią one prawie 12 mln pracowników i ich najbliższych, można wyczytać w Biuletynie Kwartalnym Komisji Nadzoru Finansowego.

Dlaczego Polacy się ubezpieczają?

PIU stworzyła też „Mapę Ryzyka Polaków”. To lista trosk i obaw, które najczęściej zaprzątają głowy mieszkańcom Polski. Z zebranych danych wynika, że aż 87 proc. z nas obawia się ciężkiej choroby bliskiej osoby, a 85 proc. boi się jej śmierci. To dwa pierwsze miejsce. Pozostałe 8 także w większości dotyczy zdrowia, w tym dostępu do opieki medycznej –  aż 71 proc. niepokoi brak możliwości podjęcia odpowiedniego leczenia.

Te wskazane w badaniu powody, są najczęstszą przyczyną zawierania przez Polaków ubezpieczeń osobowych. Są one także ważną wskazówką dla nas, ubezpieczycieli. Dzięki temu wiemy dokładnie, czego oczekują Polacy i jak możemy ich wesprzeć. Z naszej wiedzy korzystają również chętnie pracodawcy, wybierając zakres ubezpieczeń grupowych chroniących zdrowie i życie pracowników – mówi Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w SALTUS Ubezpieczenia.

O ochronę pracowników dba coraz więcej firm

Coraz więcej pracodawców, w odpowiedzi na potrzeby, obejmuje swoich pracowników dodatkową ochroną w postaci ubezpieczeń grupowych. W ramach polis zdrowotnych ubezpieczeni mogą swobodnie, a przede wszystkim szybko, bez konieczności długiego oczekiwania w kolejkach, korzystać z usług lekarzy specjalistów i prywatnych placówek medycznych. Ważnym elementem programu ochrony pracowników, uzupełniającym to ubezpieczenie, są grupowe polisy na życie. Dzięki temu zatrudnieni mogą liczyć na to, że oni i ich najbliżsi otrzymają pomoc w ciężkich chwilach.

Główną rolą ubezpieczeń zdrowotnych, jest zadbanie o dostęp do profilaktyki zdrowotnej, żeby zapobiec chorobom i problemom zdrowotnym. Ubezpieczenia na życie z kolei chronią, gdy dojdzie do najgorszego. Oprócz wypłaty odszkodowania w razie śmierci ubezpieczonego zapewniają też środki na leczenie najpoważniejszych schorzeń, np. operacje onkologiczne, a także wsparcie finansowe w momencie utraty zdolności do pracy, hospitalizacji i wielu innych kryzysowych sytuacji zdrowotnych – dodaje Xenia Kruszewska z SALTUS Ubezpieczenia

Warto pamiętać, że ubezpieczyciele na bieżąco dostosowują zakres swoich produktów do sytuacji. Przykładowo, nie tylko nie zakładają żadnych wyłączeń związanych z COVID-19, a coraz więcej z nich idzie nawet o krok dalej. W ofercie ubezpieczeń zdrowotnych na przykład zaczynają się pojawiać pakiety świadczeń mających pomóc zwalczyć powikłania pocovidowe.

Kontakt dla mediów