amol-tyagi-UZFCQPNc4bs-unsplash

Ucieczka przed długami donikąd

  • Co czwarty Polak (26,3%) spłaca kredyt lub pożyczkę. Najczęściej jest to kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy nie wyższy niż 10 tys. zł – wynika z badania „Oszczędzanie i oszczędzanie na emeryturę” przeprowadzonego przez IPSOS.
  • Zgodnie z raportem „Moralność finansowa Polaków 2022”, 91% pytanych uważa, że oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym.
  • W momencie pogorszenia sytuacji materialnej, nie warto uciekać przed zobowiązaniem czy windykatorem, bo uchylanie się od płatności lub kontaktu z wierzycielem nie sprawi, że dług zniknie.

Jednym z najważniejszych czynników determinujących zadowolenie z życia jest ocena sytuacji materialnej i wysokość osiąganych dochodów. Im zatem wyższe zadowolenie z poziomu materialnego, tym większa ogólna satysfakcja z życia. Obecnie w Polsce tylko 3% osób deklaruje, że nie jest zadowolona ze swojego życia. 20% jest usatysfakcjonowana w stopniu średnim, a aż 75% badanych deklaruje pełne zadowolenie – tak wynika z badania zadowolenia z życia w 2022 roku przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).

Interesujące w tym kontekście są wyniki badania „Oszczędzanie i oszczędzanie na emeryturę” przeprowadzonego przez IPSOS na zlecenie Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych (IGTE). Dane z 2022 roku pokazują, że co czwarty Polak spłaca kredyt lub pożyczkę (26,3%). Najczęściej są to kredyty hipoteczne i kredyty gotówkowe lub pożyczki na kwoty nie większe niż 10 tys. zł. Jednocześnie 3/4 Polaków (73,7%) deklaruje, że nie spłaca żadnej pożyczki ani kredytu.

- Sytuacja finansowa wielu konsumentów nie jest łatwa. W momencie podejmowania decyzji o kredycie, indywidualna sytuacja finansowa często prezentowała się korzystniej. W tym czasie pandemia COVID-19, później wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że inflacja galopuje, podnosząc diametralnie ceny produktów i usług. Niestety najczęściej za tym tempem nie idzie wzrost zarobków. Polacy zarabiają lepiej, ale ich zobowiązania rosną szybciej. Równowaga finansowa zostaje więc zachwiana – zauważa Marcin Czugan, prezes Związku Przedsiębiorstw Finansowych.

Moralność finansowa Polaków

Raport „Moralność finansowa Polaków 2022” przygotowany przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych (ZPF) wskazuje, że 91% pytanych zgadza się z poglądem, że oddawanie długów jest obowiązkiem moralnym. Z tego powodu większość kredytobiorców ma świadomość, że zaciągniętą pożyczkę musi spłacać terminowo. Lepiej na czas regulować swoje zobowiązania, niż popadać w kolejne kłopoty finansowe.

Zdarza się, że osoby zadłużone, próbują uciec od zobowiązań, co stwarza jedynie pozory „spokojnego życia”. W rzeczywistości może okazać się, że wierzyciel, chcąc odzyskać zaległe należności finansowe, podejmie kroki, które mogą zakłócić ten pozorny spokój. Jeśli ponaglenia do zapłaty nie przyniosą oczekiwanej regulacji zobowiązań, mogą zostać podjęte kolejne kroki w tym negatywny wpis BIG, windykacja należności pośrednia i bezpośrednia, a w skrajnych przypadkach także wejście na ścieżkę sądową oraz egzekucja komornicza.

- Uciekanie przed długami to najgorsze z możliwych rozwiązań. Zaciągnięcie pożyczki to jedno, a jej spłacanie to drugie. Okazuje się, że utrzymanie płynności finansowej bywa trudne w obecnych realiach. Dlatego zdarza się, że kredytobiorcy nie regulują zadłużeń w banku lub unikają płatności za telefon czy prąd w nadziei, że bez przeszkód płatność taka może być odroczona. Tymczasem rodzi to dodatkowe komplikacje, a niekiedy także popadanie w spiralę zadłużenia. Oczywiście nie zawsze długi są wynikiem źle podjętych decyzji kredytowych. Część problemów finansowych może też wynikać z nieopłaconych faktur, które sami wystawiliśmy lub opóźnionych przelewów z tytułu np. wynagrodzenia – zauważa Marcin Czugan.

Jak żyć szczęśliwie z długami?

Rozwiązanie jest proste i wręcz oczywiste – trzeba spłacać swoje długi w określonym terminie. Kluczem do sukcesu jest umiejętność oszczędzania i mądrego planowania domowego budżetu. Czasem trzeba odłożyć pewne wydatki na później, a w pierwszej kolejności spłacić zobowiązania finansowe.

Jeśli osoba zadłużona nie jest w stanie sobie poradzić z zaciągniętymi zobowiązaniami, może liczyć się z tym, że wkrótce skontaktuje się z nią windykator. Kontakt z windykatorem jest szansą na wypracowanie najlepszego wyjścia z trudnej sytuacji zadłużenia. Podjęcie rozmowy, przedstawienie rzetelnie swojego położenia i aktywne poszukiwanie rozwiązań z pewnością spotka się z pozytywnym odbiorem i większą przychylnością do negocjacji, które mogą być pomocne w spłacie zobowiązania. Pomocą może się okazać np. rozłożenie należności na mniejsze raty, których spłata będzie bardziej realna dla zadłużonego.

Kontakt dla mediów