Axpo Polska wykres zmian cen ee

Rachunki za prąd w firmie – czy należy obawiać się podwyżek?

  • Powróciły stawki sprzed kryzysu i drastycznych skoków cen, które widzieliśmy w ostatnich dwóch latach. Hurtowa cena energii elektrycznej na giełdzie z dostawą na 2025 rok wynosi aktualnie 470 zł/MWh.
  • Jeszcze do końca 2024 r. małe i średnie przedsiębiorstwa obowiązuje stawka 693 zł/MWh ustawowo zamrożona przez rząd.
  • Przedsiębiorcy, którym wraz z końcem roku kończy się umowa na zakup energii, mogą zabezpieczyć swoją cenę nawet do końca 2029 roku.

 

Jeszcze rok i dwa lata temu zmagaliśmy się z destabilizacją europejskiego rynku energii i byliśmy świadkami rekordowych cen energii elektrycznej. Na Towarowej Giełdzie Energii urosły do ponad 2 tyś złotych za MWh z dostawą na kolejny rok. Wpływ na to miał atak Rosji na Ukrainę oraz liczne negatywne w skutki sytuacje w elektrowniach w całej Europie. Państwa europejskie wprowadziły wtedy różne formy pomocy, by odbiorcy końcowi nie odczuli podwyżek tak mocno. W Polsce zdecydowano między innymi o zamrożeniu cen prądu dla małych i średnich przedsiębiorców. Cena 693 zł/MWh obowiązuje jeszcze do końca tego roku.

Axpo Polska wykres zmian cen ee

 

Aktualne ceny na giełdzie – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

 

Przedłużenie obowiązywania maksymalnej stawki za energię elektryczną do końca 2024 roku ma chronić przed większymi rachunkami przede wszystkim tych przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na podpisanie wieloletnich kontraktów ze stałą stawką w okresie obowiązywania bardzo wysokich cen na giełdzie. Dzięki zamrożeniu stawki przez rząd – i przedłużaniu jej z roku na rok – skraca się czas, w którym przedsiębiorcy będą rozliczani po stawkach zawartych we wspomnianym okresie. Spora część z nich w ogóle tego uniknie, ponieważ wraz z końcem roku skończy im się także umowa i będą mieli możliwość podpisania nowej. Na jakie warunki mogą liczyć?

 

Na ten moment cena hurtowa energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii z dostawą na miesiąc czerwiec na rynku dnia następnego wynosiła 496,88 zł/MWh oraz około 500 zł/MWh z dostawą na trzeci i czwarty kwartał. Co więcej, od kilku miesięcy utrzymuje się na podobnych poziomach. Korzystają na tym ci przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na rozliczenie nie po stałej stawce, a giełdowej. Ich rachunki potrafią być niższe niż cena zamrożona przez ustawodawcę. Na ten moment produkty energetyczne oparte o bieżące notowania na giełdzie wybrała ponad połowa naszych klientów – mówi Łukasz Pawłowski, starszy menadżer sprzedaży dedykowanej MŚP w Axpo Polska.

 

W dobrej sytuacji są również ci przedsiębiorcy, którym wraz z końcem roku kończy się dotychczasowa umowa. Obecna stawka na zakup energii z dostawą na 2025 rok wynosi na giełdzie 470 zł/MWh – dodaje Pawłowski.

 

Jak zadbać o atrakcyjną stawkę za energię na kolejne lata

 

Przedsiębiorcy, którym kończy się umowa w 2024 roku, mogą wynegocjować warunki, jakie nie były dostępne od 2022 roku. W obliczu obecnych cen na giełdzie korzystne może być zarówno zakontraktowanie z rozliczeniem po zmiennej stawce opartej o notowania na TGE, jak i długoterminowe zabezpieczenie stałej ceny.

 

  • Rozliczenie po stawce zmiennej, giełdowej – daje możliwość czerpania korzyści, gdy ceny energii elektrycznej na giełdzie spadają. Wysokość stawki za MWh ustalana jest co miesiąc.
  • Długoterminowe zakontraktowanie stałej ceny – to korzystna opcja, gdy ceny energii elektrycznej na giełdzie są stosunkowo niskie. Gwarantuje stałą wysokość stawki za MWh do końca trwania umowy.
  • Rozliczenie będące kombinacją obu powyższych

 

Dobrym rozwiązaniem jest także elastyczny produkt, który pozwala na korzystanie na spadkach na giełdzie, ale jednocześnie daje możliwość przejścia na cenę stałą w dowolnym momencie. Jeżeli przedsiębiorca uzna, że aktualna stawka notowana na giełdzie jest dla niego odpowiednia lub wręcz przeciwnie – spodziewa się, że ceny zaczną rosnąć, może zrezygnować z dalszego rozliczania zmiennego i zabezpieczyć aktualną stawkę do końca trwania swojej umowy. Niewielu sprzedawców energii umożliwia małym i średnim firmom korzystanie z takiej opcji. Jeśli chodzi o stałą cenę – w tym momencie możemy zapewnić ją nawet do końca 2029 roku – mówi Łukasz Pawłowski, starszy menadżer sprzedaży dedykowanej MŚP w Axpo Polska.

Kontakt dla mediów